تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
چاپ ساک دستی پارچه ای
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی
دانلود فارسی ساز بازی ها


ابزار پیشه - آچار بکس چیست و چه کاربردهـایی دارد؟ صفر تا صد کاربرد آچار بکس s

ابزار پیشه - آچار بکس چیست و چه کاربردهـایی دارد؟ صفر تا صد کاربرد آچار بکس

موضوعات
Category

محبوب ترین مطالب
Most visited Postss

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7927
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 7926
» بازديد سال : 7926
» بازديد کل : 7926
» اعضا :
» مطالب : 39

آچار بکس چیست ؟

ابـزارآلات کاربردی و دانش فنی تکمیل کننده همدیگر هستند و به مهندسان و متخصصان امکان عمـلی کـردن طرح‌ هـا و ایده‌ هـای خود را می‌ دهند.  از جمله ابزارهای کاربردی و مهم،‌ آچار بکس است که به شکل جعبه بکس در دسترس مهندسان و متخصصان صنعتی و شغل هایی مانند مکانیک خـودرو قرار دارد.

در ادامه این مقاله به معرفی و شرح این ابـزار، موارد اسـتفاده آن و چگونگی خرید آچار بکس می پردازیم؛ پس همراه ما باشید و این مطلب آموزشی را از دست ندهید.

فروشگاه اینترنتی ابزار پیشه با بیش از 40 سال سابقه فعالیت در فروش و تعمیر ابزارآلات صنعتی در تلاش است تا با ارائه ابزارآلات با کیفیت و اورجینال شما را در امر خرید انواع محصولات صنعتی یاری کند، پس با ما همراه باشید.

آچار بکس چیست؟

آچار بکس ( که به آچار جغجغه نیز شهرت دارد ) ابـزاری اسـت تشکیل شده از یک پایه‌‌ی تک دسته و تعـدادی سری جدا‌ شدنی ( با سایز های مختلف استاندارد ) که در مجموع یک آچار را تشکیل می‌ دهند ( که معمولا داخل یک جعبهبه صورت منظم قرار دارد).  این آچار دسترسی به اجزای موتور خـودرو یا هر وسیله‌ دیگر را آسان تر کرده و در شغل های مربوط به ساخت و تعمیـرات خـودرو کاربرد فراوانی دارد.

ساختار اصلی آچار بکس

پایه‌ این وسیله در یک سمت خود یک دستگیره دارد و در سمت دیگر دارای قسمتی به نام جغجغـه ( به دلیل صدای جغجغه گونه خود به این نام شهرت دارد )  با یک زبانه‌ چهـار‌ ضلعی منظم بوده که به قسمت سری یا بکس آچار اتصال پیدا می کند.

سری آچار اسـتوانه‌ ای شکل بوده ( استوانه ای که در یک سمت به آچار اتصال پیدا می کند و سمت دیگر بر یا سایز های مختلف بر اساس استانداردها به شکل چهار، شش، هشت، دوازده ضلعی منظم روی پیـچ قرار می گیرد ) و از یک سمت شامل حفره‌ ای به شکل چهـار‌ ضلعی منظم برای جای زبانه‌ جغجغـه و از سمت دیگر حفره ‌ای به شکل گل پیـچ ۴، ۶، ۸ یا ۱۲ ضلعی و با اندازه‌ هـای متفاوت بر اساس اینچ یا میلی‌ متر اسـت.

سایز حفره‌ دوم در بکس یا به اصطلاح سری به نوع و اندازه‌ مهـره یا پیـچ مورد نظر وابسته است و سری با توجه به آن جهت استفاده روی آچار قرار می گیرد.

پایه یا دسته‌ آچار بکس در قسمت جغجغه دارای سیستمی شامل ساچمه و فنر بوده و عمـل بازگشت اهرم ابـزار به جای اول خود بدون جدا کـردن آن از مهـره را ممکن می‌ کند. این ویژگی باز و بسته کـردن پیـچ‌ هـای درون موتور یا سایر وسیله‌ هـا که دسترسی به آن‌ هـا دشوار اسـت را بسیار آسان ‌تر کرده و زمان صرف شده برای انجام کار را کاهش می ‌دهد.

همانگونه که اشاره شده در یک طرف سری آچار بکس حفـره ‌ای چهـار‌ ضلغی وجود دارد ( جهت اتصال به دسته آچار ).  بسته به سایز سری یا بکس، سایز این حفره تغییر می کند ( ۱/۴، ۳/۸، ۱/۲ یا ۳/۴ اینچ اسـت ) .

این موضوع  موجب به وجود آمد مدل های مختلف در شکل و سایز سری‌ هـا شده و قابلیت پاسخگویی به نیاز‌ هـا را در این ابـزار بسیار بیشتر می‌ کند.

انواع آچار بکس

در کنار بحث گوناگونی در شکل ظاهری سری ‌هـای آچار بکس ، این وسیله از لحاظ کوتاه یا بلند بودن دسته با یکدیگر تفـاوت دارند. آچار بکس با دسته بلند برای اسـتفاده در قسمت‌ هـای عمقی موتور خودرو ( جاهایی که برای رسیدن به آن آچار باید طول زیادی داشته باشد ) و آچار‌ هـای با دسته کوتاه برای اسـتفاده در قسمت‌ هـایی از موتور خودرو که دسترسی آسان‌ تری و به اصظلاح دم دست تری دارند اسـتفاده می‌ گردد.

از لحاظ شکل ظاهری انواع گوناگونی از دسته وجود دارد و دسته‌ هـای ساده و هندلی از متداول ‌ترین و پر کاربرد ترین شکل دسته ‌هـای موجود در بازار بوده و بنا به نیاز اسـتفاده کننده به کار گرفته می گردد.

باید گفت که آچار بکس به دو دسته‌ آچـار با سری ( بکس ) جدا‌ شدنی و آچار با سری ( بکس ) جدا‌ نشدنی تقسیم بندی می شود اما به دلیل اسـتفاده زیاد از نوع با سری ( بکس ) جدا‌ شدنی، واژه‌ آچار بکس به این نوع گفته می شود.

 

آچار جغجغه ، انواع و کاربرد های اصلی آن چیست ؟

آچار بکس چیست و چه کاربردهـایی دارد؟ صفر تا صد کاربرد آچار بکس

 

جنس متریال  آچار بکس

آچار‌ هـای بکس از نظر جنس مواد ساخته شده به دو گروه آلیاژ کروم و آلیاژ فولاد تقسیم می ‌شوند.

آچار‌ هـا با آلیاژ کروم از جنس کروم-وانادیوم شاخته شده و در ساخت آچار‌ هـای بکس معمولی مورد اسـتفاده قرار می گیرد و توسط نیکل آبکاری می‌ گردد. این گروه از آچار‌ هـای بکس با جلای آینه‌ ای و رنگ روشن خود قابل شناسایی هستند.

آچار‌ هـای بکس آلیاژ فولاد برای اسـتفاده در گشتاور‌ هـای ( یا ترک نام علمی گشتاور ) بالا مناسب بوده و با رنگ تیـره و مات از انواع آلیاژ کروم قابل تشخیـص است.

 

کاربردهای آچار بکس

اصلی ترین ویژگی آچار بکس احاطه کامل مهـره یا پیـچ مورد نظر توسـط بکس و انتقال نیروی پیچشی دست به آن و آسان کـردن عمـل باز یا بسته شدن اسـت. بدیهی است که هر چه دسته آجار بلند تر باشد نیروی کمتری برای باز کردن مهره یا پیچ نیاز است.

از دیگر مزیت های بهره گرفتم از آچار بکس امکان دسترسی به قسمت ‌هـای داخلی و دور از دسترس ( قسمت هایی که امکان دسترسی مستقیم ندارد و یا به حدی باریک است که نمیتوان با آچار های معمولی به آن ها دسترسی پیدا کرد ) بوده و سرعت کار فرد را بالا می ‌برد.

فرم اهرمی دسته‌ آچار به انتقال بهتر نیرو پیچشی کمک بسیاری کرده و مقدار انرژی لازم برای باز یا بسته کـردن مهـره یا پیـچ را تا حد قابل توجهی کاهش می ‌دهد.

یکی دیگر از نکات مثبت استفاده از این آچار ، تنوع بالا در تعداد و نوع سری‌ هـا یا بکس‌ هـا ( سری ها با سایز های مختلف ) و در نتیجه افزایش کاربرد این ابزار اسـت.

نحوه‌ کار کردن با آچار بکس

برای به کار گیری آچار بکس ابتدا سری مناسب با سایز مورد نظر را انتخاب کرده و به دسته جغجغه ای متصل می‌ کنیم. قسمت جغجغه در انتهـای دسته قرار گرفته و امکان اسـتفاده از این ابـزار را در مناطقی که دسترسی به آن دشوار اسـت را فراهم می‌ کند.

پس از قرار گرفتن سری بر روی قسمت جغجغه، سری قفل گردیده و با قرار دادن ضامن روی جغجغه ( ضامن باعث می شود جغجغه فعال شود و در یک جهت خلاص باشد و در جهت دیگر عمل کند ) در وضعیت مناسب اقدام به باز یا بسته کـردن پیـچ یا مهـره‌ ی مورد نظر می‌ کنیم.

جعبه بکس و جعبه سری ها

جعبه بکس مجموعه ‌ای از جغجغه، ست بکس با سایز های مختلف و میله‌ هـای رابط بوده. این مجموعه در یک جعبه که سری ها در قسمت های مشخص که دقیقا هم سایز با سری است قرار دارد و در قیمت‌ هـای مختلف برای فروش عرضه می گردد.

بخش جغجغه ای قسمت مهم و اساسی آچار به حساب می آید و به دسته‌ نگهدارنده متصل می گردد. این بخش با اتصال به بکس ‌هـا باز یا بسته کـردن پیـچ‌ هـا و مهـره‌ هـا را ممکن می‌ کند. ست بکس شامل تعدادی بکس با شکل و اندازه متفاوت اسـت که به جغجغه متصل شده و باز یا بسته کـردن پیـچ‌ هـا را امکان‌ پذیر می‌ کند.

میله‌ رابط بین جغجغه و بکس قرار گرفته و دسترسی به پیـچ‌ هـای عمقی را ممکن می‌ کند. در جعبه بکس لوازم دیگری مانند تبدیل وجود داشته که باعث تبدیل اندازه بکس‌ هـای مختلف به یکدیگر می‌ شود.


برای خواندن مقالات بیشتر در زمینه ابزار به سایت فروشگاه ابزار پیشه مراجعه نمایید.

آچار بکس چیست و چه کاربردهـایی دارد؟ صفر تا صد کاربرد آچار بکس

 

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد