تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
چاپ ساک دستی پارچه ای
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی
دانلود فارسی ساز بازی ها


ابزار پیشه - آچار تخت چیست و چه کابردهـایی دارد؟ راهنمای خرید آچار تخت s

ابزار پیشه - آچار تخت چیست و چه کابردهـایی دارد؟ راهنمای خرید آچار تخت

موضوعات
Category

محبوب ترین مطالب
Most visited Postss

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7927
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 7926
» بازديد سال : 7926
» بازديد کل : 7926
» اعضا :
» مطالب : 39

آچار تخت

آچار تخت ابزاری برای باز و بسته کردن یا جلو گیری از چرخیدن پیـچ و مهـره با اسـتفاده از نیروی گشتاوری یا پیـچشی اسـت. حداقل قدمت این ابزار به قرن 15 میلادی برمی گردد. آچار تخت از دسته وسایل بسیـار کاربردی اسـت، که احتمالا جای آن در کیف  ابزار شما خالی اسـت. حتماً اتفاق افتاده اسـت که برای باز و بسته کردن یک پیـچ و مهـره ساده و کوچک نیاز به این ابزار داشته باشید.

این وسیـله بسیـار خوش دست و همه فن حریف بوده که می‌تواند در خانه، خودرو و اسـتفاده هـای کارگاهی هم برای باز و بست کردن انواع پیـچ از آن بهره برد.

1 4

انواع آچار تخت

همانگونه که اطلاع دارید آچار تخت وسیـله ای اسـت که برای محـکم گرفتن اطراف پیـچ و مهـره و پیـچاندن ( باز و بسته کردن ) آن کاربرد دارد.

این وسیـله از آلیاژهـای گوناگونی همچون کروم، فولاد و فولاد وانادیوم ساخته می شود، که در بین تمام این آلیاژهـا، آچارتخت ساخته شده از فولاد وانادیوم بسیـار مقاوم تر و مستحکم تر اسـت.

دلیـل آن هم وجود آلیاژ وانادیوم در تولید این وسیله اسـت، چنانچه از کروم یا نیکل نیز به عنوان آبکاری آچار تخت فولاد وانادیوم اسـتفاده شود، احتمال زنگ زدن و فرسودگی آن به صفر می رسد.

آلیاژ فولاد وانادیوم بسیـار سخت اسـت، به حدی که از این آلیاژ حتی در صنایع دفاعی و زرهی نیز کاربرد فراوان دارد.

از جمله مزیت هـای آچار تخت تولید شده از فولاد وانادیوم آبکاری شده با کروم، می‌تواند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  • چکش خوری و انعطاف پذیری مناسب و خوبی دارد
  • مقاومت زیاد در برابر زنگ زدگی و خوردگـی
  • اسـتحکام ساختاری زیاد در برابر دما

آچار دو سـر تخت

2 3

 

 

 

یکی از مدل هـای بسیـار رایج و معروف آچارتخت که از قضا بیشتر در بین عموم جا افتاده اسـت، آچار دو سـر تخت اسـت.

شکل ظاهری این ابزار به گونه ای اسـت که هر دو طرف آچار به صورت u بوده و دهـانه با دسته آچـار زاویه 15 درجه ای می سازد تا امکان حرکت و مانور آچار افزایش پیدا کند.

نحوه کار با آچار دو سـر تخت به این گونه اسـت که باید در حین باز و بسته کردن پیـچ و مهـره با آن، آچار را برداشته و دوباره بر روی پیـچ قرار دهیم. در آچار دو سـر تخت اندازه دو طرف آچار شبیه هم نبوده، به صورتی که اگر برای مثال یک سمت آن سایز 14 باشد، سمت دیگر آن در سایز 15 خواهد بود.

از آچار دو سـر تخت برای پیـچاندن مهـره و پیـچ ( باز و بسته کردن ) در مکان هـایی که فقط دسترسی از کنار پیـچ و مهـره امکان پذیر اسـت، اسـتفاده می کنند.

آچار بکس چیست و چه کاربردهـایی دارد؟ صفر تا صد کاربرد آچار بکس

آچارتخت ترکیبی

آچار تخت دو سـر تخت شکل ساده این وسیله اسـت، در حالی که امروزه می‌توانید انواع ترکیبی آچار تخت را در بازار پیـدا کنید.

در آچار تخت ترکیبی، همانگونه که از نامش پیدا هست، یک طرف آچـار به صورت تخت طراحی و ساخته شده، یعنی دارای قسمت u شکل اسـت و طرف دیگر طراحی و فرم دیگری دارد.

آچار یک سـر تخت یک سـر رینگی

 

آچار تخت چیست و چه کابردهـایی دارد؟ راهنمای خرید آچار تخت

آچار تخت چیست و چه کابردهـایی دارد؟ راهنمای خرید آچار تخت

این نوع آچار تخت به طور ترکیب یک سـر تخت و یک سـر رینگی ساخته و تولید شده اسـت. طرف رینـگی آچار به صورت حلقه بستـه ساخته شده به گونه ای که این حلقه از بالا وارد پیـچ شده و آن را می‌چرخاند.

آچار یک سـر تخت یک سـر جغجغـه ای

4 1

آچار یک سـر تخت یک سـر جغجغه ای، نوع ترکیبی دیگری از انواع آچار تخت بوده و طراحی آن به گونه ای اسـت که سمت رینگی آچار به صورت جغجغه ای طراحی شده، یعنی داخل حلقه رینگی آن یک چرخ جغجغه ای به کار رفته اسـت. در حالی که طرف دیگر آن شبیه آچار تخت u شکل بوده. آچار یک سـر تخت یک سـر جغجغه ای بهترین نوع آچار تخت به حساب می آید.

مهم ترین دلیـل آن این اسـت که دیگر لازم نیست مثل آچار دو سـر تخت و یا تخت رینـگی در موقع پیـچاندن آچار را از روی پیـچ و مهـره برداشت، بنابراین علاوه بر کارکرد ساده، سـرعت کار نیز بالا می رود.

از این مدل آچار در شرایطی اسـتفاده می شود که فضا برای چرخش دسته آچار وجود ندارد و فرد مجبور اسـت آچار را خارج و دوباره بر روی پیـچ وارد کند.

سایز هر دو طرف آچار یک سـر تخت و یک سـر جغجغه ای به یک اندازه اسـت.

آچار یک سـر تخت و یک سـر جغجغه ای تاشو

5 1

مدل بسیـار کاربردی تر آچار یک سـر تخت و یک سـر جغجغه ای به مدل تاشو آن مربوط می شود، در این ابزار قسمت جغجغه ای آچار می‌تواند در فضاهـای محدود تا شود.

راهنمای خرید بهترین آچارتخت

با توجه به فضای کار خود و میزان دسترسی به پیـچ و مهـره، می‌تواندید یکی از انواع آچار تخت را انتخاب و تهیـه کنید.

اما موارد مهمتر بیشتری وجود دارند که باید در هنگام خرید آچار تخت به آن هـا توجه کنید، که ما در ادامه و در قالب راهنمای خرید بهترین آچار تخت به آن هـا اشاره کرده ایم:

  • توجه به جنس آلیاژ به کار رفته در ساخـت آچارتخت

همانگونه که در ابتدای این مقاله گفته شد، از آلیاژهـای مختلفی برای ساخت آچار تخت اسـتفاده می‌شود، ولی نمی‌توان با قاطعیت و صد در صد گفت تمام آلیاژ هـا مقاومت بالایی در برابر ضربـه و فشـار دارند و طول عمر بالای آچار را تضمین می‌کنند.

مخصوصاً اگر قصد اسـتفاده از آچار تخت برای کاربری هـای سنگین و سخت را دارید، حتما باید آچار مقاوم و محکم را انتخاب کنید.

شاید در ابتدا قیمت تمام شده آچار تخت با کیفیت کمی بیشتر باشد، اما دوام بیشتر این نوع آچار می‌تواند ضامن طول عمر و مقاومت مناسب آن باشد.

در نظر داشته باشید که آلیاژ خوب و با کیفیت را می‌تواند حتی از ظاهر آن تشخیص داد، آچار تخت با کیفیت ظاهری براق و درخشان دارد.

به شکلی که دون دون و کدر نیست، مخصوصا وجود علامت هـای از زنگ زدگی بر روی آچار تخت مطمئنا نشانه ای از کیفیت پایین جنس آلیاژ به کار رفته در ساخت این وسیـله اسـت.

باز هم تاکید می کنیم که بهترین نوع آچار تخت از جنس آلیاژ کروم وانادیوم با ظاهری بسیـار شفاف و یکدست ساخته می شود.

  • دقت در نمره بندی آچار تخت در مدل سـری آن

یکی از مشکلاتی که برای اکثر خریداران سـری آچار تخت ایجاد می شود، این اسـت که مجموعه خریداری شده دارای نمره بندی مناسبی نیست.

به این صورت که تمام سایزهـای کاربردی را ندارد. افرادی که با آچار سـر و کار دارند می دانند که نمره بندی آچار عامل بسیـار مهم و تعیین کننده ای در میزان کارایی این وسیـله اسـت.

بعضی از سایزهـای آچار تخت مثل آچار 12، 13، 14 و 16خیلی پرکاربرد هسـتند و هم در خانه و هم در خودرو و مصارف کارگاهی مورد اسـتفاده قرار می گیرند.

اما اگر مجموعه آچار تخت خریداری شده این سایز را نداشته باشد، به معنی ناقص بودن آن اسـت، به شکلی که مجبورید سایز مورد نظر خود را جداگانه و به صورت تکی خریداری کنید.


برای مطالعه مقالات بیشتر به بخش مجله ابزار وب سایت تخصصی ابزار پیشه مراجعه نمایید.

 

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد