تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
چاپ ساک دستی پارچه ای
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی
دانلود فارسی ساز بازی ها


ابزار پیشه - پیچ گوشتی برقی چیست؟ انواع آن و راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی s

ابزار پیشه - پیچ گوشتی برقی چیست؟ انواع آن و راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی

موضوعات
Category

محبوب ترین مطالب
Most visited Postss

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7927
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 7926
» بازديد سال : 7926
» بازديد کل : 7926
» اعضا :
» مطالب : 39

پیچ گوشتی برقی چیست؟

پیچ‌گوشتی برقی نام وسیله ای اسـت شبیه به دریل( از نظر کاربری ) که برای باز یا بسته کردن پیچ ‌هـا مورد اسـتفاده قرار گرفته می شود و عملکرد آن شبیه به پیچ ‌گوشتی دستی اسـت با این تفاوت که منبع انرژی این وسیله نیروی برق ( بصورت باطری ) بوده و نیازی به نیروی دست کاربر برای باز و بسته کردن ندارد

 بزرگترین مزیت پیچ گوشتی برقی هـا نسبت به دریل هـا چیست ؟

پیچ گوشتی برقی به کمک حرکت چکشی خود ، نیروی گشتاوری  ( نیروی پیچشی ) بسیار زیادی حتی بیشتر از دریل ‌هـای معمولی تولید می ‌کند. مزیت بزرگ دیگر این ابزار نسبت به دیگر ابزارآلات این بوده که نیروی گشتاوریا پیچشی از حرکت چکشی به کاربر منتقل نمی ‌شود.

 آیا از پیچ گوشتی برقی به جای دریل میتوان استفاده کرد ؟

باید گفت بله. بعضی از انواع پیچ گوشتی برقی که در بخش ابزارگیر خود مجهز به سه نظام ( سه نظام وسیله ای است برای گرفتن و فیکس کردن قطعات که معمولا از 3 گیره تشکیل شده است ) هسـتند عموماً قابلیت سوراخکاری نیز دارند و به عنوان دریل مورد اسـتفاده قرار می‌ گیرند.

پیچ گوشتی برقی چیست؟ انواع آن و راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی

 مهم ترین پارامتری که در زمان خرید یک پیچ گوشتی برقی باید حتما به آن توجه کنیم چیست؟

حداکثر نیروی پیچشی، سرعت در حالت آزاد و طراحی اِرگونومیک مهـم ترین پارامتر هـایی هسـتند که قبل از خرید این دستگاه باید به آنهـا بسیار دقت و توجه کنید.

پیچ گوشتی برقی به کمک حرکت چکشی  خود نیروی گشتاوری بسیار بالا حتی بالاتر از دریل ‌هـای معمولی تولید می ‌کند. مزیت بزرگ دیگر این محصول نسبت به دیگر ابزارآلات این اسـت که نیروی گشتاور از حرکت چکشی به شما منتقل نمی شود و این موضوع باعث خستگی در هنگام کار نمی شود.

این پیچ گوشتی ‎هـا‎ معمولا به منظور سوارخکاری نیز مورد اسـتفاده قرار گرفته می شوند ( به جای دریل عمل سوراخ کاری را نیز انجام می دهد ) و اسـتفاده از آنهـا در کارهـای صنعتی و کارگاه ‎هـا‎ی کوچک متداول می ‎باشد. در واقع به این نوع از پیچ گوشتی برقی ، دریل – پیچ گوشتی نیز گفته می ‌شود که قابلیت اجرای دو عملکرد مجزا را دارند و محصولی با دو کاربرد بر شمار می آیند.

یکی دیگر از مزیت هـای مهم این وسیله سرعت بالای آن هست. سرعت گردش محور ( سرعت چرخش موتور ) این محصول تقریبا دو برابر سریع تر از دریل هـای معمولی اسـت. یعنی بستن پیچ هـای خیلی بلند ( 15 سانتیمتر یا بیشتر ) زمان کمتری از کاربر می گیرد. به علاوه پیچ گوشتی هـای برقی سبک تر  ( وزن کمتر ) از دریل هـا هسـتند و این مزیت زمانی که می خواهید فعالیتی طولانی( در دراز مدت )  مدت انجام بدهید یا تعداد زیادی پیچ در زمان کمتر ببندید؛ بیشتر به چشم می ‌آید.

این محصول عموما از قیمت مناسبی برخوردار بوده و قیمت نسبتا بالایی ندارد و مورد توجه بسیاری از فعالان صنایع ، مهندسین و تعمیر کاران قرار گرفته اسـت.

اگر صرفه ‌جویی در زمان و وقت برای شما اهمیت بسیاری دارد، پیچ گوشتی برقی یا دریل – پیچ گوشتی از ابزار ضروری در جعبه ‌ابزار شما اسـت. با اسـتفاده از این ابزارآلات، در بازه زمانی کوتاهی می‌توانید تعداد زیادی پیچ‌ را باز و بسته کنید.

پیچ گوشتی برقی در بسیاری از فعالیت ‌هـای خانگی، صنعتی، ساختمانی و کارگاهی کاربرد فراوان دارد. برای اسـتفاده درست از این وسیله اول باید در مورد نوع مصالحی که می‌ خواهید بر سطح آن کار کنید، اطلاعـات لازم را به ‌دست آورید، زیرا بستن پیچ در متریال ‌هـای مختلف نیاز به ابزاری با قدرت متفاوت دارد. توان خروجی پیچ گوشتی با ولتاژ اندازه‌ گیری می شود. به عبارتی، برای انجام فعالیت ‌هـای سنگین ‌تر از ولتاژ بالا تر و برای کار هـای سبک از ولتاژ پایین ‌تر اسـتفاده می ‌کنند.

این ابزار هـا دارای انواع برقی، شارژی، بادی و دستی بوده که پیچ گوشتی هـای برقی خود به دو دسته اصلی تقسیم میشوند.

انواع پیچ گوشتی برقی

پیچ گوشتی برقی با سه نظام

این نوع پیچ گوشتی در بخش ابزار گیر خود دارای سه نظام یا چاک بوده و شباهت بسیار زیادی به دریل‌ هـای معمولی دارد. عموما سه نظام این ابزار هـا ظرفیت ۱۰ میلی ‌متری داشته و در قسمت پشت خود دارای ترکمتری برای اندازه گیری گشتاور محصول هسـتند.

ترکمتر یا گشتاور سنج چیست و چه کاربـرد هایی دارید و انواع آن چیست؟

اغلب پیچ گوشتی برقی هـای سه نظام دار امکان وصل شدن سری هـای سوراخکاری و مته هـای گوناگون را نیز داشته و به عنوان دریل – پیچ گوشتی شناخته می‌ شوند.

پیچ گوشتی برقی چیست؟ انواع آن و راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی

سری ‌هـای سوراخکاری و پیچکاری موجود در بازار عمدتا از متریال کروم وانادیوم و یا تیتانیوم ساخته می شوند. آلیاژ تیتانیوم نسبت به کروم وانادیوم از اسـتحکام، مقاومت و طول عمر بیشتری برخوردار اسـت. به همین اندازه قیمت سری هـای تیتانیوم بیشتر از سری هـای کروم وانادیوم اسـت.

پیچ گوشتی برقی کلاچی

این نوع از پیچ گوشتی برقی هـا مجهز به کلاچ هست. عملکرد کلاچ به گونه ای بوده که در هنگام کامل بسته شدن پیچ، از ورود فشار مضاعف بر پیچ و دستگاه جلوگیری می کند. این فرآیند مانند عملکرد ترکمتر در پیچ گوشتی هـای شارژی اسـت. کیفیت این نوع پیچگوشتی با پیچگوشتی برقی سه نظام دار برابری می‌کند و مهم ترین تفاوت آنهـا در امکان اتصال متعلقات دیگر به ابزار برای سوراخکاری اسـت که در نمونه هـای سه نظام دار این قابلیت وجود داشته و در نمونه‌هـای کلاچ دار نیست.

نحوه نگهداری از پیچ گوشتی برقی

مراقبت و نگهداری از این نوع پیچ گوشتی همچـون اسـتفاده صحیح از آنهـا، از اهمیت بالایی برخوردار اسـت. پیچ گوشتی هـای برقی دارای چندین قطعه هسـتند که شامل چراغ  LED، سوئیچ روشن و خاموش کردن LED، نگهدارنده سری ‎هـا‎ی پیچ گوشتی ( سه نظام یا کلاچ ) و روکش دسته می ‎شود.

وسیله ی خود را دور از رطوبت ( مکان هایی که رطوبت بالایی دارند ) و در محیطی خشک نگه داری کنید. از سیـم دستگاه در برابر فشار و آسیب محافظت کنید. از بکار بردن دستگاه بر سطوح بسیار متراکمی همچون بتن تا حد امکان خودداری کنید. ابزار را از محیط هـای پر از گرد و غبار دور نگه دارید.

هنگام انتخاب پیچ گوشتی هـای برقی حداکثر نیروی گشتاور، سرعت در حالت آزاد و طراحی ارگونومیک ابزار را بسنجید، از تجربه دیگر صنعتگران اسـتفاده کرده و مشورت بگیرید و هنگام مقایسه قیمت به خاطر داشته باشید که مشخصات محصول را به طور کامل بخوانید چون این دستگاه قرار اسـت تا مدت هـا عضو کارگاه شما و همکارتان باشد و کا رهـای زیادی را برای شما انجام دهد.برای خواندن مقالات بیشتر به مجله ابزار وب سایت ابزار پیشه مراجعه نمایید.

 

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد