تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
چاپ ساک دستی پارچه ای
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی
دانلود فارسی ساز بازی ها


ابزار پیشه - سه نظام دریل چیست ؟ انواع سه نظام و کاربرد های آن چیست ؟ s

ابزار پیشه - سه نظام دریل چیست ؟ انواع سه نظام و کاربرد های آن چیست ؟

موضوعات
Category

محبوب ترین مطالب
Most visited Postss

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 7927
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 7926
» بازديد سال : 7926
» بازديد کل : 7926
» اعضا :
» مطالب : 39

سه نظام دریل

دریل جزء یکی از ابزارآلات مفید و پر کاربرد در صنعت و هر خانه‌ ایی اسـت کـه یکی از مهم ترین و اصلی ترین  اجزای تشکیل دهنده آن، سه نظام دریل می باشد. در حقیقت سه نظام یک رابط بین دریل و متـه می باشد. کـه دارای ۲ نوع اصلی آچار خور ( سه نظام دستی ) و اتوماتیک ( سه نظام خودکار ) اسـت. در این مقاله می خواهیم به انواع سه نظام دریل ، کاربرد و نحوه ی کارکرد آن صحبت کنیم.

سه نظام دریل وسیله ای فلزی اسـت کـه از آن به منظور نگه داشتن متـه و قطعه هایی مشابه با آن اسـتفاده می گردد. سه نظام دریل در اصل یه رابط میان ابزار و متـه اسـت. این وسیله انواع و مدل های گوناگونی دارد و با توجه به ابزاری کـه با آن کار می کنیم متفاوت هسـت.

سه نظام دریل یکی از انواع سه نظام اسـت کـه کاربرد گسترده  و فراوانی دارد و اکثرا سه نظام را برای دریل می شناسیم ( سه نظام در دستگاه های تراش، فرز و … نیز بسیار کاربد دارد کـه بصورت صنعتی تر و بزرگتر طراحی می شوند) . اما با توجه به اینکـه این قطعه انواع مختلفی دارد در ادامه به بیان سه نظام و کاربرد های آن می پردازیم.

1 8

سه نظام دریل چطور کار می‌کند ؟

گیره ها با در نظر گرفتن اندازه ظرفیتشان، از یکدیگر باز می‌ شوند و متـه درون آن قرار می‌ گیرد. بعد از اینکـه گیره‌ ها بسته شد ( سه نظام معمولا به شکل سه گیره هسـتند کـه با نزدیک شدن به هم باعث گیر کردن متـه می شوند )، متـه در جای خود محکم می‌شود و برای شروع کار آماده اسـت.

در صورتی کـه پیچ سه نظام را در جهت حرکت عقربه‌ های ساعت بچرخانیم، فک‌ ها ( گیره ها ) به حالت موازی جمع می‌شوند ( به یکدیگر نزدیک می شوند ) و متـه در وسط سه نظام دریل قرار می‌ گیرد و اگر در خلاف جهت حرکت عقربه‌ های ساعت بچرخانیم گیره‌ ها از هم باز شده ( از هم دور می شوند ) و متـه آزاد می‌ شود.

2 7

ظرفیت ، سایز و اندازه سه نظام دریل به چه معنی اسـت؟

به صورت کلی سایز قطر متـه ای کـه درون سه نظام قرار می گیرد و حداکثر میزان باز شدن گیره‌ها ( بیشترین حدی کـه گیره ها از یکدیگر دور می شوند ) را ظرفیت سه نظام می گویند. ساق یا بدنه متـه‌ ها به دو شکل ۶ ضلعی و ۴ ضلعی نیز طراحی و ساخته می‌ شود ولی به هر صورت باید طول قطری کـه به صورت دایره‌ای شکل اسـت اندازه گیری شود ( میتوان برای اینکار از کولیس اسـتفاده کرد ).

دانستن سایز و ظرفیت متـه در هنگام انتخاب آن اهمیت بسیار زیادی دارد. اندازه متـه و ظرفیت سه نظام دریل باید متناسب باشد به این دلیل کـه سه نظام دریل بتواند متـه را محکم در جای خود نگه دارد.

لیست قیمت دریل

سه نظام دستی

سه نظام دستی به سه نظام آچار خور نیز معروف اسـت. دلیل نامگذاری سه نظام دستی به سه نظام آچار خور این اسـت کـه در زمانی کـه متـه را درون سه نظام قرار می دهیم برای باز و بسته کردن آن نیاز به آچار مخصوص داریم کـه به آن آچار سه نظام گفته می شود.

3 4

چه سایز و اندازه ای از سه نظام دریل مناسب تر اسـت؟

کافی اسـت تا برای انتخاب یک سه نظام با سایز و اندازه ی مناسب از اصول و قوانین ساده ای اطلاع داشته باشید. قبل از انتخاب سایز و اندازه سه نظام دستی به اندازه آچار سه نظام ( وسیله ای کـه با آن سه نظام بسته یا باز می شود ) باید توجه کنید.

بصورت کلی دو مدل آچار  سه نظام پرکاربرد و بسیار معروف وجود دارد، سه نظام ۱۰ میلی متری و سه نظام ۱۳ میلی متری، کـه هر چقدر سایز متـه بزرگ شود و نیاز به سوراخ بزرگتری باشد باید متقابلا از یک آچار سه نظام بزرگتر اسـتفاده کنیم.

برای مثال هنگامی کـه می خواهید یک سوراخ بزرگتر ایجاد کنید و نیازمند به یک آچار سه نظام ۲۰ میلی متری دارید اما این سایز آچار سه نظام دریل موجود نیست، می‌توانید نوع دریل خود را تغییر دهید و از آچارهای سه نظام SDS کـه اتوماتیک هسـتند؛ اسـتفاده کنید.

پیچ گوشتی برقی چیست؟ انواع آن و راهنمای خرید پیچ گوشتی برقی

آچار سه نظام به چه آچاری گفته می شود ؟

آچار سه نظام دریل یکی دیگر از انواع آچار ها اسـت کـه از آن برای باز و بسته کردن سه نظام دریل اسـتفاده می شود. این آچار برای دستگاه هایی اسـت کـه سه نظام آنها دستی ( با دست باز و بسته می شوند ) اسـت. عملکرد و مکانیزم کار با این آچار به طوری اسـت کـه زمان چرخاندن آن فک های ( گیره ها ) سه نظام باز و جمع می شوند.

4 3

نحوه اندازه‌ گیری‌ انواع آچار سه نظام دریل به چه صورت اسـت ؟

اگر نیاز به خرید دوباره ی آچار سه نظام داشتید باید بتوانید سایز سه نظام دریل خود را مشخص کنید. اصول و قاعده این کار در چند مرحله انجام می شود:

  • معمولاً در دفترچه راهنمای ابزار مشخصات آچار سه نظام دریل نوشته شده اسـت. اما اگر دفترچه در دسترس نبود بر روی بدنه دریل اطلاعاتی حک شده کـه می‌توانید از آن کمک گرفت.
  • شما می‌ توانید قطر دایره ای شکل روی سه نظام دریل کـه مخصوص قرار گرفتن آچار می‌ باشد را اندازه بگیرید. برای اینکـه بتوانید دقیق اندازه‌ گیری کنید از ابزاری به نام کولیس (ابزاری برای اندازه گیری ) اسـتفاده کنید.
  • سایز و اندازه سوراخ سه نظام و اندازه متـه مورد نظر را یادداشت کنید و با مراجعه کردن به هر فروشگاهی کـه لوازم صنعتی می‌فروشند، شما می‌توانید آچار سه نظام دریل مورد نظر خود را تهیه نمایید.

 امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.برای خواندن مقالات بیشتر به مجله ابزار وب سایت ابزار پیشه مراجعه نمایید.


نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد